DH.WMH03121
Available
Description
Ideal for:
- mixing of chemical, laboratory and pharmaceutical materials
- heat-sensitive procedures in microbiology and biochemistry
- sample drying and general lab heating applications
Features:
- 70°C to 380°C
- up to 1.500 rpm
- ceramic-coated aluminium plate 180x180 / 260x260 mm
- heat-, chemical- and restricted acid-resistant
- no liquid can get into the body
- powder-coated body
- easy to clean
- 30 mm stirrer bar included
- CE certified and unique serial number for tracing
Safety mechanism:
- operation LEDs
Controller:
- PWM controller
Features
Devices with 230 V power supply can also be supplied with 120 V on request.
Technical data
Version
carbon brush motor
Width (Outer)
286 mmLength (outer)
387 mmHeight (outer)
99 mmVersion with filter
rectangularController
AnalogHousing material
Powder-coated steelSpeed
1500 rpmWeight
3,3 kgWeight with packaging
5 kgHeating power
1200 WCapacity
20 lPlate size
260 x 260 mmPlate material
Ceramic-coated aluminiumTemperature range with filter
380°CPacking size